Boli ste už v raji ?

Myslíme v tom Slovenskom :)

Rokliny

Slovenského raja

Spišský hrad

... je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO

PREV
NEXT

Pár tipov na výlet....

Boli ste už v raji ? Myslíme v tom Slovenskom :). Ak nie, tak to rýchlo napravte. Možností je veľa, stačí si len správne vybrať od nenáročných túr až po tie namáhavé. Potrebujete sprievodcu? Ak áno, zarezervujte si sprievodcu pár dní vopred.

Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza v Stratenskej hornatine, na severnom svahu vápencového vrchu Duča, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj.

Vchod do jaskyne, ktorý leží vo výške 970 m n. m., čo je približne 130 m nad hladinou rieky Hnilca, bol známy oddávna ako „Studená diera“. Do spodných častí jaskyne prvýkrát prenikol kráľovský banský radca Eugen Ruffínyi za pomoci svojich priateľov G. Langa a A. Megu 15. júna 1870. Verejnosti bola jaskyňa sprístupnená už rok po jej objavení a v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad (667 m n. m.) je skalný výstupok terasovitého tvaru na južnom svahu Ludmanky.

Je z neho pekný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu a na Vysoké Tatry. Používa sa aj ako cvičný horolezecký terén.

Stratenský kaňon

Kaňon leží medzi osadou Dobšinská ľadová jaskyňa a obcou Stratená. Je súčasťou značeného turistického a cykloturistického chodníka. Najvýhodnejší nástup na náučný chodník je z parkoviska pri východnom portáli cestného tunela.

Nachádza sa v Národnom parku Slovenský raj, v Národnej prírodnej rezervácií Stratená. Náučný chodník je unikátny tým, že bol ako prvý na Slovensku vybudovaný aj pre hendikepovaných ľudí - vozíčkarov.

Dedinky

Malebná obec v Hnileckej doline pri brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá je známym a obľúbeným rekreačným strediskom v letnej aj zimnej sezóne.

Nádherné prostredie prírody ponúka nekonečné množstvo možností na relaxáciu a oddych. Dedinky sú skrátka ideálnym miestom na letné kúpanie, zimnú lyžovačku, či návštevy zaujímavých miest v okolí počas roka.

Havrania skala

Havrania skala je jeden z najvyšších a čo sa týka výhľadu najvýznamnejších vrchov Slovenského raja. V okolí Havranej skaly je niekoľko menších jaskynných priestorov, niektoré z nich sú prístupné aj z turistických chodníkov.

Na Havraniu skalu sa dá dostať z Dediniek cez Stratenskú pílu, zo Stratenej buď cez Stratenskú pílu alebo priamo z obce, zo Stratenského kaňonu a tiež z Geráv.

Spišský hrad

Spišský hrad je hradná zrúcanina zaberajúca vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch, tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš.

Je nielen dokladom vývoja architektúry od 12. do 18. storočia u nás, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m²) je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.

HORE
Facebook